Przeszczep włosów to jedyna skuteczna metoda walki z zaawansowanym łysieniem. Chociaż na efekty trzeba poczekać kilka miesięcy, są one nie tylko spektakularne, lecz także niezwykle trwałe. Wielu pacjentów cieszy się nimi nawet przez całe życia. U niektórych osób rozważających tę procedurę pojawiają się jednak różnego rodzaju wątpliwości, w tym związane z komfortem zabiegu. Dowiedz się, czy przeszczep włosów jest bolesny!
Na czym polega przeszczep włosów?
Przeszczep włosów polega na ich pobranie z miejsca biorczego, a następnie umieszczeniu w obszarze dotkniętym łysieniem. Procedura jest jednorazowa, trwa jednak dosyć długo, bo od 6 do 12 godzin (uwzględniając przerwy na życzenie pacjenta). Włosy do przeszczepu najczęściej pobierane są z tyłu głowy, jednak niektóre techniki, jak WAW FUE pozwalają na pozyskanie jednostek mieszkowych (czyli skupisk kilku mieszków włosowych) również z innych obszarów, takich jak plecy, klatka piersiowa czy twarz. Poszerza to możliwości zabiegu, szczególnie u osób dotkniętych bardziej zaawansowanym łysieniem.
Jak się przygotować do przeszczepu włosów?
Przed podjęciem decyzji o przeszczepie włosów konieczne jest odbycie konsultacji lekarskiej. W jej trakcie omawiane są najważniejsze dla pacjenta informacje na temat zabiegu i rekonwalescencji. Lekarz ustala również, czy u pacjenta nie występują żadne przeciwwskazania do przeprowadzenia przeszczepu włosów, np. w Novoderm w Łodzi. Na dwa dni przed zabiegiem zabronione jest picie alkoholu. W dniu procedury lepiej nie zażywać żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Najczęściej zaleca się też zjedzenie pożywnego śniadania. Wyjątkiem jest tylko sytuacja, w której pacjent poddany zostanie sedacji (znieczuleniu ogólnemu). Wtedy zaleca się przyjście do kliniki na czczo.
Czy przeszczep włosów jest bolesnym zabiegiem?
Przeszczep włosów, chociaż wymaga wykonania nacięć w skórze głowy, która jest obszarem dość delikatnym, nie należy do procedur szczególnie bolesnych. Wynika to z faktu, że zawsze wykonywany jest w znieczuleniu. Najczęściej stosowane jest znieczulenie miejscowe, które dla większości pacjentów jest w pełni wystarczające. Sedację przeprowadza się jedynie w wyjątkowych przypadkach, zazwyczaj gdy pacjent z jakiegokolwiek powodu obawia się zabiegu. Jedyną niedogodnością może być jednak czas trwania przeszczepu włosów. Ze względu na wymaganą ogromną precyzję, a także konieczność przeszczepiania niewielkich grup mieszków, cały proces może trwać od 6 do nawet 12 godzin. Pacjent może prosić o przerwy w trakcie wykonywania procedury.
Jak wygląda procedura przeszczepu włosów?
Zabieg przeszczepu włosów rozpoczyna się od zaznaczenia obszaru biorczego oraz podania znieczulenia. Niezbędne jest również dokładne ogolenie włosów. Następnie specjalista przystępuje do pobrania jednostek mieszkowych. W następnej części zabiegu wykonuje on drobne nacięcia na obszarze dotkniętym łysieniem i precyzyjnie wszczepia do nich pobrane mieszki. Na koniec na miejsce zabiegowe zakładany jest jałowy opatrunek. Procedura nie wymaga pozostawania w klinice, pacjent może właściwie od razu wrócić do domu.
Czy każdy może zdecydować się na przeszczep włosów?
Przeszczep włosów to zdecydowanie najskuteczniejsza metoda walki z łysieniem. Jednak, jak w przypadku każdego zabiegu, również tutaj istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Należą do nich przede wszystkim:
- aktywne choroby nowotworowe,
- okres ciąży i karmienia piersią,
- cukrzyca,
- uczulenie na środki znieczulające stosowane podczas zabiegu,
- choroby zapalne skóry,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- niektóre choroby autoimmunologiczne,
- nieuregulowane ciśnienie tętnicze.
Należy pamiętać, że ostateczna decyzja o dopuszczeniu pacjenta do zabiegu zawsze należy do lekarza. Dodatkowym czynnikiem, który może wykluczyć możliwość przeszczepu włosów jest styl życia. Zabieg ten wiąże się bowiem z pewnymi wyrzeczeniami, jak ograniczenie aktywności fizycznej czy zmiana diety. Dlatego taka decyzja musi być dobrze przemyślana.