Home / Zdrowie i Uroda / Jak się pozbyć rozstępów po ciąży? Spróbuj laseroterapii

Jak się pozbyć rozstępów po ciąży? Spróbuj laseroterapii

Z problemem rozstępów po ciąży zmaga się większość mam. Są to szczególnie uciążliwe zmiany skórne, ponieważ zajmują zwykle dużą powierzchnię skóry i nie sposób jest pozbyć się ich prostymi, domowymi sposobami. Smarowanie skóry kremem na rozstępy już po ich powstaniu jest daremne. Najlepszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie opinii lekarza medycyny estetycznej, który może zaproponować m.in. laserowe usuwanie rozstępów.

Rozstępy po ciąży – nie jesteś na nie skazana

Rozstępy to zmiany skórne, przypominające blizny, jednak powstają na skutek nie zewnętrznych, ale wewnętrznych uszkodzeń skóry. Widoczne są na skórze w postaci wrzecionowatych pasków o czerwonym, różowym lub białym zabarwieniu. Na kolor rozstępów wpływ ma ich wiek – im starsze, tym są jaśniejsze.

Rozstępy powstają na skutek nadmiernego rozciągania skóry, którego nie da się uniknąć w ciąży. Ze statystyk wynika, że aż 90% kobiet zmaga się z rozstępami po porodzie. Ciąża to czas, kiedy występują najbardziej sprzyjające warunki dla rozwoju rozstępów – oprócz szybkiego powiększania się brzucha, zachodzą zmiany hormonalne, które również osłabiają strukturę skóry. Rozstępy po ciąży tworzą się na brzuchu, ale też na pośladkach, udach czy piersiach.

Sposoby na pozbycie się rozstępów po ciąży

Przyszłe mamy stosują podczas ciąży oliwki czy balsamy na rozstępy, aby uniknąć uporczywych zmian na skórze, jednak nie zawsze jest to wystarczające. Dobrze nawilżona skóra jest bardziej elastyczna i odporna na rozciąganie. Jednak w ciąży zmiany w skórze zachodzą tak szybko, że rozstępy mogą powstać mimo systematycznej pielęgnacji.

Gdy na skórze pojawią się już charakterystyczne prążki, nie sposób jest usunąć je domowymi sposobami. Na szczęście istnieją skuteczne zabiegi medycyny estetycznej, które sprawiają, że rozstępy stają się mniej widoczne lub nie widać ich wcale. Do takich zabiegów należy laserowe usuwanie rozstępów – wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki w Krakowie. Należy jednak wiedzieć, że zabieg ten można wykonać dopiero po zakończeniu karmienia piersią. Jednocześnie nie można zwlekać z tym zbyt długo, ponieważ laser działa najskuteczniej na świeże, jeszcze różowe rozstępy.

Na czym polega laserowe usuwanie rozstępów?

Laserowe usuwanie rozstępów to najlepszy sposób na zmniejszenie widoczności tej niechcianej pamiątki po ciąży. Jest to zabieg ambulatoryjny wykonywany przez lekarza medycyny estetycznej. Przed rozpoczęciem procedury specjalista przeprowadza wywiad z pacjentką w celu wykluczenia przeciwwskazań. Dla pełnego komfortu laserowe usuwanie rozstępów wykonywane jest po znieczuleniu skóry żelem anestetycznym.

Mechanizm działania lasera na rozstępy polega na stymulacji fibroblastów do syntezy kolagenu w skórze. Wiązka światła powoduje mikrouszkodzenia termiczne w okolicy rozstępu i tym samym pobudza napływ komórek naprawczych, które zajmują się uzupełnieniem ubytków tkankowych w miejscach rozstępów. Zainicjowane procesy są stopniowe i odbywają się w ciągu kilku lub kilkunastu tygodni. Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, a w miejscach rozstępów na brzuchu mogą pojawić się powierzchniowe strupki. Już po jednej sesji można zauważyć wyraźną poprawę w strukturze skóry.

Skuteczna terapia laserowa obejmuje zwykle serię zabiegów, wykonywanych w kilkutygodniowych odstępach – dzięki temu możliwe jest osiągnięcie optymalnych efektów, czyli maksymalne zmniejszenie widoczności rozstępów. Liczba sesji potrzebnych do uzyskania oczekiwanych rezultatów zależy od nasilenia zmian skórnych oraz od możliwości zastosowanego lasera.

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Krakowie: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-krakow/

 

Check Also

Skuteczne urządzenia kosmetyczne do salonów kosmetycznych. Sprawdź nowości roku 2022! Zapoznaj się z ofertą PCZK

Wyposażenie salonu kosmetycznego w najnowocześniejszy i najskuteczniejszy sprzęt medyczny, powinien być celem właścicieli, którzy chcą …