Na polskich drogach codziennie dochodzi do setek wypadków i drobnych kolizji. Kierowcy, których samochody ucierpiały w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia, nie są pozostawieni sami sobie. Zabezpiecza ich ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Aby uzyskać zadośćuczynienie za skutki nieostrożności innego kierowcy, należy przejść odpowiednią procedurę. Jaką? Sprawdź!
Zaraz po wypadku
Stłuczka, niezależnie od poniesionych obrażeń, jest zawsze stresującą sytuacją, w której możemy stracić zimną krew. Aby mieć pewność, że całe zdarzenie będzie odpowiednio opisane, warto wozić w schowku wydrukowane oświadczenie, w którym znajdzie się szczegółowy opis stłuczki (mile widziane jest nawet jej schematyczne rozrysowanie), dane sprawcy, poszkodowanego i ewentualnych świadków. W tym momencie warto wykonać zdjęcia wszystkich szkód. Jeśli sprawca wypadku zachowuje się nienaturalnie, jest w szoku lub podejrzewasz, że może być pod wpływem alkoholu, należy zawiadomić policję. Zawiadomienie o zdarzeniu funkcjonariuszy jest konieczne wtedy, kiedy w wyniku wypadku zostaną ranne osoby.
Rekompensata za szkody
Odpowiednio sporządzona dokumentacja będzie podstawą dla ubezpieczyciela do wypłacenia rekompensaty pieniężnej, która ma pokryć koszty naprawy wozu. Wypłatę odszkodowania możesz uzyskać po miesiącu od momentu zdarzenia. Aby rozpocząć procedurę, należy przekazać ubezpieczycielowi niezbędne dane do wniosku o likwidację szkody (wraz z numerem polisy OC sprawcy). W następnej kolejności ubezpieczyciel powinien skierować do nas rzeczoznawcę, który wyceni powstałe szkody i sporządzi kosztorys. Po sporządzeniu wszystkich dokumentów, powinniśmy dostać pieniądze na konto. Więcej informacji znajdziesz na stronie mfind.pl.