Home / Dom i Wnętrze / Okna pasywne i ich krótki opis

Okna pasywne i ich krótki opis

Budownictwo pasywne to taki temat, który rodzi nadal wątpliwości ze względu na to, że jest to nowa metoda stawiania budynków. Wiele osób nie miało z nią jeszcze do czynienia. Z tym tematem związane są również okna pasywne, które można zastosować nie tylko przy ekologicznych i energooszczędnych domach, ale również przy budynkach już istniejących.

Wiele komponentów, czyli jak wyglądają okna pasywne

Na pierwszy rzut oka osoba kompletnie nie związana z branżą nie rozróżni zwykłych okien od modeli energooszczędnych powodujących minimalne straty ciepła. Warto wiedzieć, że okna pasywne składają się z wielu komponentów. Wśród nich należy wymienić budowę trójszybową. Zwykłe okna na ogół składają się tylko z dwóch warstw. Przy oknach pasywnych profil okienny jest bardzo wąski, a do tego nie posiadają one żadnych rozszczelnień ani mikrowentylacji. Bardzo ważne jest również zachowanie współczynnika przenikania ciepła dla konstrukcji okiennej niższego niż 0,8 W/ (m2K).

Rozlokowanie okien i ich certyfikaty

Okna pasywne mają na celu bierne wykorzystywanie energii cieplnej jaką uda im się pozyskać z dworu. Dlatego też tak ważne jest ich odpowiednie rozmieszczenie na całej konstrukcji budowlanej. Spowoduje to odpowiednie ogrzanie domu, a co za tym dalej idzie – mniejsze pieniądze wydane na ogrzewanie. Tego rodzaju okna energooszczędne muszą mieć również odpowiednie certyfikaty wydane przez Passivhaus Instituts w Darmstadt w Niemczech (PHI) oraz Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej (PIBPiEO). 

Check Also

Czy wygodny zestaw tarasowy to dobry zakup?

Wśród licznych możliwości na zaaranżowanie przestrzeni ogrodowej czy tarasowej wygodny zestaw tarasowy jest najchętniej wybierany. …