Praca poza granicami kraju to w ostatnich latach coraz częściej wybierana opcja przez Polaków. Wybór pada najczęściej na Niemcy – kraj ten leży za naszą zachodnią granicą, a komunikacja z nim jest doskonała. Bez względu na to, czy decydujemy się na pracę sezonową czy też na stałe warto dowiedzieć się, jakie przywileje nam przysługują.
Rodzic pracujący za granicą
Przygotowanie się do pracy za granicą to przede wszystkim dopełnienie wszelkich formalności – musimy pamiętać nie tylko o odpowiednim ubezpieczeniu zdrowotnym, ale i posiadaniu kopii umowy o pracę podpisywanej z pracodawcą. Niezwykle ważnym elementem jest także założenie konta bankowego w danym kraju.
Polacy pracujący za granicą i opłacający podatki mogą wnioskować o przyznanie dodatku socjalnego na dzieci uczące się. W przypadku Niemiec jest to Kindergeld i przysługuje on na każde dziecko uczące się do 18 roku życia lub na dziecko kontynuujące naukę do 25 roku życia. Czy Kindergeld a 500+ wpływają na siebie? Okazuje się, że tak i oba świadczenia mogą przysługiwać nam w tym samym czasie!
Jak Kindergeld wpływa na 500+?
Wszystkie świadczenia socjalne wypłacane na terenie Unii Europejskiej podlegają koordynacji świadczeń. Osoby pracujące legalnie na terenie Niemczech zobowiązane są więc do złożenia wniosków, zarówno o Kindergeld, jak i 500+ w odpowiednich urzędach. Musimy również pamiętać, że to sam urząd (a nie beneficjent) decyduje o tym, które ze świadczeń otrzyma pierwszeństwo. Jeśli pierwszeństwo uzyskają zasiłki rodzinne w Niemczech Polak pracujący za granicą otrzyma decyzję odmowną od polskiego urzędu. Jeśli zapadnie decyzja o pierwszeństwie 500+ możemy spodziewać się dodatku dyferencyjnego, który jest niczym innym jak wyrównaniem kwoty polskiego zasiłku do wysokości Kindergeld.