Home / Ciekawe / Czy warto wykorzystać na budowie prefabrykowane ściany betonowe?

Czy warto wykorzystać na budowie prefabrykowane ściany betonowe?

Gotowe ściany betonowe należą do grupy najczęściej wykorzystywanych prefabrykatów budowlanych. Mając złe wspomnienia z czasów budownictwa wielkopłytowego zastanawiamy się, czy warto takie metody i technologie stosować współcześnie? Jak prefabrykowane ściany betonowe sprawdzają się w naszej rzeczywistości?

Prefabrykowane ściany betonowe – powielane schematy czy indywidualizm?

Czasy wznoszenia betonowych koszmarów na osiedlach mieszkaniowych mamy za sobą i nie oznacza to powrotu do budownictwa z cegły. Współcześni budowlańcy nadal wykorzystują gotowe prefabrykaty, ale nie ma mowy o jednakowym wyglądzie, o kalkowaniu i powtarzalności obiektów.

Przed produkcją inżynierowie projektują geometrię ścian oraz ich zbrojenie. Projektowanie odbywa się we współpracy z architektami. Można mówić o personalizacji budownictwa z betonu – różnorodność form i faktur czyni każdy obiekt wyjątkowym, odmiennym, nietuzinkowym.Można zamawiać ściany pełne, w których na budowie wycina się potrzebne otwory lub ściany betonowe z otworami zgodnymi z projektem architektonicznym.

Prefabrykowane ściany betonowe są zacierane od zewnątrz, przygotowane na położenie elewacji. Producenci ścian maja także w ofercie produkty z ociepleniem oraz elewacją fakturową. Wewnętrzne ściany są równe i gładkie – można bezpośrednio po montażu malować je lub tapetować albo obkładać płytkami ceramicznymi, kamieniem, drewnem, panelami ze szkła.

Ściany z betonu a trendy aranżacyjne

Prefabrykowane ściany z betonu idą w parze z nowoczesnymi trendami aranżacyjnymi – od kilku lat beton jest jednym z ważniejszych komponentów wnętrz nowoczesnych, industrialnych, w stylu eko. Dzięki zastosowaniu gotowych prefabrykatów uzyskujemy powierzchnie wewnętrzne w pożądanym kolorze i fakturze – bez konieczności dodatkowych prac i wydatków uzyskujemy wyjątkowy, najmodniejszy efekt aranżacyjny.

Prefabrykowane ściany z betonu a koszty inwestycji

Zastosowanie gotowych modułów znacznie skraca czas inwestycji oraz pozwala ograniczyć zatrudnienie. Kto budował dom, ten wie, że rynek zatrudnienia w budownictwie jest rynkiem pracowników, a nie pracodawców – zdobycie fachowców jest nie lada wyczynem oraz sporym obciążeniem finansowym.

Jeśli chodzi o cenę materiałów wykorzystywanych do wznoszenia ścian, to korzystniej jest budować z materiałów tradycyjnych. Za ich stosowaniem przemawia także konieczność wzmacniania fundamentów przeznaczonych pod montaż modułów betonowych. Choć są to poważne różnice, to jednak szybkość budowy domów z prefabrykatów oraz wysokie standardy jakościowe i użytkowe tego rodzaju materiałów budowlanych przemawiają na ich korzyść.

Do montażu betonowych elementów budowli należy zatrudnić sprzęt ciężki – producenci ścian betonowych często oferują sprzedaż wraz z usługami transportu i montażu.

Jakie budowle można wznosić z betonu prefabrykowanego?

Modułowe ściany z betonu wykorzystuje się w budownictwie mieszkaniowym jedno i wielorodzinnym. Gotowe ściany znacznie przyspieszają wznoszenie wielkich hal fabrycznych, budynków inwentarskich w rolnictwie, magazynów, galerii handlowych, obiektów sportowych, parkingów wielopoziomowych.Dzięki technologii produkcji betonu strunowego można uzyskać lekkie, nietypowe, niekonwencjonalne formy i rozwiązania architektoniczne, które spotyka się w licznych budowlach użytku publicznego.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.fabudwkb.com.pl/pl/oferta/budownictwo-przemyslowe/prefabrykowane-sciany-betonowe-i-podwaliny.

Check Also

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Posiadanie własnego samochodu jest niemałym obciążeniem dla domowego budżetu. Ponoszone koszty nie ograniczają się do …