Home / Ciekawe / Obrońcy moralności i emancypantki – jak to z kostiumami na plażę było

Obrońcy moralności i emancypantki – jak to z kostiumami na plażę było

Jak długa jest historia tego skrawka materiału? Na pewno niewielu pamięta. W jednym z włoskich miast podczas wykopalisk odkryto niezwykłe malowidło. Fresk przedstawiała kąpiące się niewiasty w jakimś zbiorniku wodnym położonym w środkowej Sycylii. Kobiety nie kąpią się nago. Ich ciała okrywały dwuczęściowe kostiumy kąpielowe.

Wzloty i upadki

Na wygląd kostiumów kąpielowych miała wpływ nie tylko moda. Wspomniany antyk pozwalał modzie na więcej. Ówczesne wierzenia nie przeszkadzały ludziom zachwycać się pięknem ludzkiego ciała. W wiekach średnich kostiumy kąpielowe zostały zapomniane. Uściślając, zostały wyklęte. Religia ciągnąca za sobą fanatyzm i jedynie słuszny przejaw miłości do Boga, wypchnęła stroje kąpielowe poza nawias życia społecznego.Nie tylko zresztą kostiumy kąpielowe padły ofiarą kościelnej inkwizycji. O wiele wyższą cenę zapłacili wyznawcy starych wierzeń i ich kapłani.

Powrót po wiekach

Moda na wspólne kąpiele w miejscach publicznych wywołała potrzebę na posiadanie adekwatnych do sytuacji strojów. Nowy sposób bycia zapoczątkowano na zachodzie Europy. W osiemnastym wieku w nawzajem naśladujących się Anglii i Francji plażowicze używali kostiumów kąpielowych, przypominających krótkie i krępujące nieco ruchy, tuniki.W tym czasie, pod słowem kąpiele ukrywał się zestaw zupełnie innych niż dziś czynności. Ludzie nie pływali jak dziś w różnych stylach, a jedynie na krótko zanurzali się w wodzie dla ochłody.

Wyjazdy do wód

Nowa pasja zrodziła się na fali rewolucji przemysłowej. Wielu ludzi dorobiło się majątków i chcieli spędzać wolny czas w modny sposób. Kopiowali przyzwyczajenia i styl życia arystokracji. Jednak wykonanie bywało już o wiele bardziej nieszablonowe. Uzdrowiska całej Europy zapełniły ludźmi dbającymi o swoje zdrowie. Zrodził się nowy nurt rekreacyjny, choć w ówczesnych kostiumach kąpielowych niezwykle trudno uprawiało się wodne sporty.

Wielki powrót końca XIX wieku

Igrzyska Olimpijskie i zmagania sportowe z nimi związane wymusiły zmianę kroju strojów kąpielowych. Pływanie znalazło się w zestawie sportów olimpijskich i ubiór używany dotąd do nasiadówek w basenach z wodą lecznicza musiał stać się wygodniejszy i hydrodynamiczny. Jednoczęściowy strój opinał ciało pływaka i odsłaniał ramiona oraz w gorszący sposób pokazywał znaczną część klatki piersiowej poprzez znaczny dekolt.

Nowe ruchy społeczne

Emancypacja kobiet z nastaniem XX wieku całkowicie zmieniła dotychczasowy strój na plażę i do pływania. Kobiety odrzuciły gorsety i paliły je publicznie. Wtedy zaczęto używać kostiumów rozdzielonych na górę i dół.

Check Also

Dobra inwestycja w przyszłość

Każdy przedsiębiorca dąży do tego, aby przyszłość jego firmy rysowała się w jak najpiękniejszych barwach. …

Kuchnie otwarte na salon https://www.gama-sklep.com.pl/a/162-kuchnia-w-ksztalcie-litery-u https://www.gama-sklep.com.pl/a/71-klasyczne-meble-lazienkowe