Odzież używana sprowadzana jest przeważnie z rynku zagranicznego. Do Polski docierają modne, mało zużyte ubrania, niejednokrotnie od znanych projektantów. Dzięki dużo niższym cenom stanowią atrakcyjny towar, dlatego też w miejscach handlu odzieżą używaną można zauważyć zainteresowanie klientów, prowadzące często do powstania dużych kolejek.
Kto za to odpowiada?
Oczywiście w wielu sklepach (zwanych czasem prozaicznie „ciuchlandami”) handluje się też polską odzieżą, ale największe wzięcie ma zagraniczna. Dostawcy odzieży używanej to osoby, które przeszukują różne zagraniczne i polskie źródła, a następnie organizują dostawy. Niekiedy ich wyborem jest tzw. masówka, czyli niemal dowolny wybór odzieży, która spełnia założone kryteria. Innym razem sprowadzają prawdziwe „perełki”, dzięki którym bardzo dobrze się zarabia.
Dostawcą odzieży używanej może zostać każdy, kto chce i kto się tym interesuje. Przyda się pewna znajomość branży i wiedza, co się nosi, a co już wyszło z mody. Dzisiaj nieocenioną pomocą jest internet, dzięki któremu można nie tylko czytać o nowinkach modowych i pomysłach projektantów, ale także handlować z wykorzystaniem popularnych portali.
Ciekawa praca
Zdobywanie odzieży używanej nie jest tak interesującym zajęciem, jak np. zaopatrywanie butików w oryginalną odzież lub samodzielne projektowanie. Można jednak znajdywać wiele naprawdę ciekawych ubrań i dla kogoś, kto to lubi, stanowi okazję do poznawania trendów i „obracania się” w branży. Podczas pracy dostawcy odzieży używanej mają też stały kontakt z partnerami handlowymi oraz z klientami, którymi mogą być osoby prywatne, ale częściej hurtownie, sklepy itd.
Można wykazać się umiejętnościami wartościowymi w handlu, np. sztuką negocjacji z klientem. W miarę zdobywania doświadczenia, osoba zatrudniona przy dostawie odzieży nabiera wprawy w sprowadzaniu coraz to lepszych ubrań, osiąga niższe ceny i produkty o wyższej jakości. Praca idzie sprawniej i szybciej.
Wsparcie internetu jest o tyle dużym ułatwieniem, że korespondencja przebiega szybciej, można dokonywać płatności internetowych oraz otrzymywać dostawy dzięki przesyłkom kurierskim. Potrzebne są więc pewne umiejętności związane z wykorzystaniem komputera, żeby móc swobodnie poruszać się po sieci.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Angora